Kultura a věda

warning: Creating default object from empty value in /home/soley/izrael.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
Proslulé i neznámé úspěchy Izraele

Bahá´í

Bahá´í je ojedinělá teosofická a synkretická víra.

Kultura Tel Avivu

Tel Aviv nemá minulost, proto upírá pozornost na přítomnost. Je Mekkou divadel, filmu, výtvarných umění, tance, hudby a dalších.  Působily zde i první hebrejsky hrající divadelní spolky: Hakumkum, Theater of Eretz Israel, či Hamatate.

Památky v Tel Avivu

Tel Aviv má mezi izraelskými městy specifický charakter. Protože patří k relativně mladým městům, nenajdete zde staré pamětihodnosti ani mnoho sakrálních staveb.

Jaffa

V srdci nového a moderního Tel Avivu zůstalo ponecháno původní arabské město Jaffa, které si, stranou všeho zájmu, zachovalo svůj původní ráz dodnes a s rostoucím zájmem o autenticitu a tradice se stalo oblíbeným turistickým cílem.

Věda a výzkum

I v obecném povědomí má Izrael renomé vyspělého státu na technické výši. Místní věda a vědecké ústavy se orientují především na výzkum genetiky, fyziky, počítačových technologií a chemie.

Weizmannův institut věd

Institut je charakterizován hypermoderní architekturou bílého peletronu. Celý ústav se nachází v Rechovotu v Centrálním distriktu.

Arabská menšina a politika Izraele

Arabové tvoří dnes už skoro 20% izraelské populace. Jedná se tedy o významnou demografickou skupinu.

Kibucy

Kibucy (kibbutzim, sing. kibbutz; shromáždění) jsou hospodářské usedlosti na území Izraele, hospodařící formou kolektivního vlastnictví.

Židovské svátky v roce

Základem svátečního roku každého náboženství je kalendář. Právě ten umožňuje orientaci v posloupnosti svátků a jejich zdárné slavení.

Syndicate content